Західний науковий центр НАН України і МОН України

ВОВКАНИЧ
Степан Йосипович

Доктор економічних наук, професор. Член-кореспондент Української Академії інформатики. Дійсний член Папської Академії соціальних наук (Ватикан). Старший науковий співробітник Інституту регіональних досліджень НАН України.

Народився 10 березня 1936 року в с. Мшанець на Львівщині, Закінчив Харківський гірничий інститут (1958) і економічний факультет Львівського національного університету імені Івана Франка (1969).

Упродовж сімнадцяти років очолював відділ соціологічних досліджень Інституту регіональних досліджень НАН України. Протягом 35 років його творчі інтереси формально вписуються в коло соціально-економічних, соціологічних, інформаційних та соціально-психологічних проблем науково-технічного розвитку. Проте основний предмет досліджень – це пошук шляхів підвищення духовно-інтелектуального потенціалу людини (нації) чи в іншому вимірі – регіону, держави – як рушійних сил розвитку суспільства, його гуманізації, інтелектуалізації та елітаризації. Працює в галузі теорії еліт, зокрема над розв’язанням проблем оцінки, рекрутування та формування національної еліти України, активізації її соціальної ролі в державотворенні та етнонаціостановленні.

На матеріалах досліджень захистив у 1975 році кандидатську дисертацію на тему: "Прямі інформаційні контакти як елемент наукової організації праці", а у 1992 р. докторську – "Інформаційний потенціал у системі управління науково-технічним прогресом". Запропонував концепцію підвищення духовно-інформаційної мобільності (ДІМ) нації, яка гармонізує сучасні глобалізаційні процеси шляхом активізації використання регіональних (національних) чинників розвитку інтелекту України в інноваційній моделі її державотворення та інтеграції на рівнопартнерських засадах в Європу. Феномен інтелекту України, його складові базові сегменти – освіта, наука, культура, релігія, мова, інформаційний простір, традиції тощо, використання людського капіталу, впровадження модерних новацій розглядаються в комплексі як підвалини системи національної безпеки, збереження інтелектуального суверенітету і екзистенційної ідентичності українського народу. У цьому сенсі концепція ДІМ нації раціонально поєднує як передачу від покоління до покоління традиційних знань, звичаїв, досвіду тощо, тобто зберігає тяглість розвитку по вертикалі, так і творення нової інформації по горизонталі, тобто впровадження суспільних прогресивних новацій на рівні одного покоління чи окремої особистості.

Надрукував понад 300 наукових праць, автор чотирьох персональних і співавтор понад десятка колективних монографій. У 1992 році обраний членом-кореспондентом Української Академії інформатики, а в 1994 р. – дійсним членом Папської Академії соціальних наук (Ватикан). Член низки спеціалізованих вчених рад з економіки, політології та філософії. Опрацював спеціальний курс "Національна еліта та інформаційний простір України" і читає лекції у Львівському національному університеті ім. Ів. Франка. Під його науковим керівництвом підготовлено сім кандидатів наук. За значний особистий внесок у вивчення питань регіональної політики Західного регіону України, транскордонного співробітництва, багаторічну науково-педагогічну працю нагороджений в 1999 році Почесною грамотою Кабінету Міністрів України.

Поряд з науковою та педагогічною діяльністю бере активну участь в громадсько-просвітній діяльності як член "Просвіти" та НТШ. Майже 20 років очолював Західне відділення Української соціологічної асоціації. Значну увагу приділяє політичному життю України. У 1990 році був обраний народним депутатом Львівської обласної ради народних депутатів 1-го демократичного скликання.

Основні наукові праці: Совершенствование социального управления на промышленном предприятии (К.: Наук. думка, 1976); Организация производства и управления на промышленном предприятии (К.: Техніка, 1980); Мобильность кадров на производственном предприятии (К.: Наук. думка, 1981); Проблемы регионального управления научно-техническим прогрессом (М.: Наука, 1984); Управление наукой в производственном объединении (К.: Наук. думка, 1980); Інтелектуальний потенціал та науково-технічна політика (Львів: ІРД НАНУ, 1999); Регіональна політика: методологія, методи, практика (Львів: ІРД НАНУ, 2001); Людський вимір інноваційного потенціалу (Львів: ЦНТЕІ, 2002); Информационный потенциал и ускорение научно-технического прогресса (К.: Наук. думка, 1990); Інформація, Інтелект, Нація (Львів: Євросвіт, 1999); Духовно-інтелектуальний потенціал України та її національна ідея (Львів: ЛБА, 2001). Останні три монографії – одноосібні.

Концепція розвитку НАН України на 2014-2023 роки
Мапа сайту
Розширена мапа сайту
Новини та події
Світлої пам'яті відомого вченого та організатора науки Юрія Миколайовича ЧЕРНОБАЯ
Запрошуємо на семінар Quantum Randomness, Determinism, and the Foundations of Science
Погода

волог.:

тиск:

вітер:

волог.:

тиск:

вітер:

волог.:

тиск:

вітер:

волог.:

тиск:

вітер:

волог.:

тиск:

вітер:

Календар
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Західний науковий центр
Національної академії наук України та
Міністерства освіти і науки України
79007, м. Львів, вул. Матейка 4
e-mail: zncnan@mail.lviv.ua, znc@ukrpost.ua
Тел./факс: (032) 297-07-74