Західний науковий центр НАН України і МОН України

ВАТАМАНЮК
Зіновій Григорович

Кандидат економічних наук, професор. завідувач кафедри економічної теорії Львівського національного університету ім. І.Франка.

Службова адреса: 79000, м. Львів, пр. Свободи, 18.

Народився 22 грудня 1938 р. в с. Загір’я тепер Рогатинського району Івано-Франківської області у селянській сім’ї. Середню школу закінчив у 1955 р. (м. Ходорів, Львівської області). Усе подальше навчальне і трудове життя пов’язане з Львівським університетом імені Івана Франка:

–  1956-1961 рр. – студент географічного факультету;

–  з 1961 р. згідно розподілу залишений на кафедрі політекономії (лаборант, завідувач навчально-методичним кабінетом, асистент);

–  1968-1971 рр. - аспірантура по кафедрі політекономії. У 1971 р. захистив кандидатську дисертацію на тему “Проблеми зниження матеріаломісткості продукції”;

–  з 1971 р. – асистент кафедри;

–  з 1974 р. – доцент;

–  з 1991 р. – професор і завідувач кафедри економічної теорії економічного факультету;

–  з 1983 по 2002 рр. - декан економічного факультету. У даний час в.о. завідувача кафедри економічної теорії.

Проходив стажування і читав лекції з проблем посттоталітарної України в Мічиганському університеті (США, 1992) та в університеті Джорджа Вашингтона (США, 2001).

Сфера наукових інтересів – проблема підвищення ефективності виробництва, а з часу незалежності України – проблеми ринкової трансформації економіки перехідних систем, зокрема трансформація власності, розвиток підприємництва та інфраструктури ринку. За цими проблемами опубліковано біля 120 праць і підготовлено 9 кандидатів економічних наук; на завершенні ще три кандидатські дисертації.

Із здобуттям незалежності України гостро постала проблема викладання студентам економічної теорії згідно зі світовими стандартами. Проф. З. Ватаманюк і очолювана ним кафедра доклали багато зусиль до цього.

Робота велась у кількох напрямах: передусім потрібно було зробити доступною для викладачів і студентів літературу з теорії ринкової економіки. З цією метою за ініціативою проф. З. Ватаманюка були організовані міжнародні літні школи у Добромилі (1990 р.) і Трускавці (1993, 1994, 1995 і 1996 рр.), де розглядалися актуальні проблеми економічної теорії за участю професорів України, США і Канади.

Велика робота проведена з перекладу кращих світових підручників економічної літератури.

Проф. З. Ватаманюк є керівником 11 проектів з перекладу вперше українською мовою кращих американських підручників з “Economics”, а також банківської та кредитної систем. Найважливіші з них – підручник лауреата Нобелівської премії П. Самуельсона “Еconomics”, який вийшов двома томами: Макроекономіка. – К.: Основи, 1995. – 572 с. і Мікроекономіка. – К.: Основи, 1998. – 676 с.; найбільш популярний у США підручник з “Еconomics” авторів К.Р. Макконнелла і С.Л. Брю, який також вийшов двома томами: “Макроекономіка” – Львів., Просвіта, 1997. – 671 с.; Мікроекономіка. – Львів: Просвіта, 1999. – 644 с. У цих підручниках викладено основи теорії ринкової економіки. Важливим був переклад одного з претендентів на Нобелівську премію, нашого земляка Ґрегорі Манківа (Григорія Маньківа) – Макроекономіка. – К.: Основи, 2000 – 589 с. Це спеціалізований підручник з макроекономіки. Тут подано принципи кейнсіанської і класичної економічних теорій та моделі, розроблені останніми десятиліттями. Особливу увагу приділено питанням виробництва і розподілу національного доходу, економічного зростання, безробіття, грошей та інфляції відкритої економіки, економічних коливань та фіскальної та монетарної політики.

Став настільним посібником не тільки для студентів, але й практиків переклад підручника Ф. Мишкіна “Економіка грошей, банківської справи і фінансових ринків” – К.: Основи, 1998 – 963 с.

Варто назвати ще один проект: переклад і українізація підручника Ф.Р. Рута “Міжнародна торгівля та інвестиції” – К., Основи, 1998-743 с.

Важливе місце у науковій біографії проф. З. Ватаманюка є підготовка та редагування авторських праць. Проф. З. Ватаманюк – співавтор та співредактор 14 монографій, підручників та посібників, зокрема:

1. Економічна теорія: макро- та мікроекономіка. – К.: Альтернативи, 2001. – 606 с.

2. Економіка для учнів 10-11 класів. – К.: Знання, 1997. – 286 с. – К.: Либідь, 1999, 2002. – 383 с.

3. Економіка України: 10 років реформ. – Львів, 2001. – 495 с.

Остання праця у даний час перекладається у США.

Протягом майже 20 років проф. З. Ватаманюк був відповідальним редактором “Вісника” економічного факультету, ряду випусків наукового збірника “Трансформація економічної системи в Україні”.

Проф. З.Ватаманюк – член Президії НМК Міністерства науки і освіти України з економічної освіти.

Концепція розвитку НАН України на 2014-2023 роки
Мапа сайту
Розширена мапа сайту
Новини та події
Світлої пам'яті відомого вченого та організатора науки Юрія Миколайовича ЧЕРНОБАЯ
Запрошуємо на семінар Quantum Randomness, Determinism, and the Foundations of Science
Погода

волог.:

тиск:

вітер:

волог.:

тиск:

вітер:

волог.:

тиск:

вітер:

волог.:

тиск:

вітер:

волог.:

тиск:

вітер:

Календар
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Західний науковий центр
Національної академії наук України та
Міністерства освіти і науки України
79007, м. Львів, вул. Матейка 4
e-mail: zncnan@mail.lviv.ua, znc@ukrpost.ua
Тел./факс: (032) 297-07-74