|
ПАВЛИШЕНКО Михайло Миколайович |
Доктор економічних наук. Професор Львівського державного аграрного університету.
Службова адреса: 80138, м. Львів-Дубляни, Львівський державний аграрний університет.
Народився 4 листопада 1935 р. в с. Верхнє Висоцьке Турківського району Львівської області.
В 1954 р. закінчив Либохорівську середню школу, в 1962 р. Львівський сільськогосподарський інститут економічний факультет, в 1964-1967 рр. навчався в аспірантурі Львівського держуніверситету ім. І.Франка. В 1967 р. захистив кандидатську дисертацію на тему "Чистий дохід і рентабельність виробництва в колгоспах", а в 1979 р. докторську дисертацію на тему "Форми вартості товару і утворення диференціальної ренти при соціалізмі". В 1968 присвоєно вчений ступінь кандидата економічних наук, в 1972 р. вчене звання доцента кафедри політекономії, в 1980 р. вчений ступінь доктора економічних наук і в 1983 р. вчене звання професора кафедри політекономії зараз Львівського державного аграрного університету. В 1985 р. нагороджений значком "Відмінник вищої школи".
Основною сферою наукових інтересів є з’ясування суті і закономірностей розвитку товарних відносин в сучасних умовах і зокрема в сільськогосподарському виробництві. Обґрунтував суть госпрозрахунку як підсистему соціалістичних виробничих відносин з власними категоріями, побудовану виключно на використанні товарних відносин. Він був специфічною формою прояву ринкової економіки в умовах соціалізму. Розкрив механізм формування госпрозрахункових категорій, зокрема витрат виробництва, прибутку ціни і госпрозрахункової власності. Довів, що диференціальна рента при соціалізмі утворюється на основі госпрозрахункових відносин і розкрив механізм цього утворення.
Уточнив методику визначення вартості товару і грошей, розкрив зміст закону єдності товарного і грошового обігу і на його основі доказав, що до інфляції грошей веде не тільки емісія грошей, а й штучне підвищення цін. Показав, що однією з найголовніших причин інфляції в 1992-1996 рр. була політика шокової терапії та лібералізації цін.
Розкрив об’єктивні причини модифікації вартості товару та механізм формування вартості виробництва, вартості відтворення (ринкової вартості), ціни виробництва як різновидності вартості відтворення і ринкової ціни як кінцевої форми прояву вартості товару і таким чином заклав основу для обмеження ринкової теорії ціноутворення з трудовою теорією цін. Обґрунтував суть і механізм дії закону ринкової вартості.
В даний час вивчає суть і закономірності розвитку приватної власності. Обґрунтував зміст трудової і нетрудової приватної власності і закономірності їх розвитку, єдність та відмінності індивідуальної, колективної і загальнонародної власності, об’єктивну необхідність та шляхи реалізації роздержавлення і приватизації соціалістичної власності.
Має понад 200 друкованих праць, зокрема:
1. Госпрозрахункова ціна і прибуток при соціалізмі (модифікація вартості товару) / Монографія. – Львів. Вища школа, 1974. – С.192.
2. Диференціальна рента і ціноутворення в соціалістичному сільському господарстві / Монографія. – Львів. Вища школа, 1976. – С.240 (Співавтори Петров В.С., Мартинюс С.Г., Михасюк Р.І.).
3. Товарные отношения в условиях социализма / Монографія. – Львов: Вища школа, 1987. – С.216.
4. Виробничі відносини, їх суть і закономірності розвитку: Посібник. – Львів, 1996. – С.96.
5. Товарні відносини, їх суть і закономірності розвитку: Посібник. – Львів, 1998. – С.120.
6. Розвиток товарного виробництва в умовах кооперації праці: Посібник. – Львів, 1999. – С.140.
7. Ринковий механізм регулювання розвитку товарного виробництва: Посібник. – Львів, 2001. – С.98.
У найближчій перспективі буде займатися вивченням рентних відносин і ціноутворенням в сільськогосподарському виробництві в умовах ринкової економіки, економічною ефективністю реформування відносин власності, з’ясування суті і механізму дії закону власності. Готує до видання підручник з політекономії.
|