Західний науковий центр НАН України і МОН України

НОР
Василь Тимофійович

Доктор юридичних наук, професор, академік АН вищої школи України, член-кореспондент Академії правових наук України (2000), заслужений юрист України. Декан юридичного факультету, завідувач кафедри кримінального процесу і криміналістики Львівського університету.

Службова адреса: 79000, м. Львів, вул. Університетська, 1, юридичний факультет, тел. 96-47-28.

Народився 20 грудня 1940 року в с. Мусіївка Хорольського району Полтавської області.

Закінчив з відзнакою юридичний факультет Львівського державного університету ім. Ів. Франка в 1967 році і працював суддею Луцького району Волинської області. З вересня 1969 по вересень 1972 року навчався в аспірантурі на кафедрі цивільного права і процесу Львівського університету. У жовтні 1972 р. захистив у Київському університеті ім. Т.Г. Шевченка дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук (спеціальність – 12.00.03) на тему "Майнова відповідальність за шкоду, завдану незаконними службовими діями у галузі адміністративної діяльності". У жовтні 1989 року захистив у Київському університеті дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора юридичних наук (спеціальність 12.00.09) на тему: "Правові і теоретичні основи захисту порушених злочином майнових прав у кримінальному процесі". Кандидат юридичних наук (1972), доцент (1975), доктор юридичних наук (1989), професор (1990), академік (дійсний член) АН Вищої школи України (1993), член-кореспондент Академії правових наук України (2000), Заслужений юрист України (1998). З 1972 р. працює у Львівському університеті на викладацьких посадах. З 1976 р. по даний час завідувач кафедрою кримінального процесу і криміналістики. З 1980 по 1991 та з 1994 по 2002-ий рік – декан юридичного факультету.

Наукова діяльність. В 70-х – початку 80-х років наукова діяльність проф. Нора В.Т. пов’язана з проблемою майнової відповідальності за шкоду, завдану незаконними актами (діями) державної влади. Цій проблемі було присвячено цикл наукових статей (12) та монографія "Имущественная ответственность за неправильные действия должностных лиц". В них вперше у вітчизняній цивілістичній науці були обґрунтовані необхідність встановлення майнової відповідальності держави за шкоду, завдану незаконними актами (діями) службових осіб у галузі управління, кримінально-процесуальної та іншої владної діяльності, визначені підстави такої відповідальності, запропоновані зміни і доповнення до цивільного законодавства, які згодом були враховані законодавцем.

У 80-х роках В. Нором було створено концептуальне вчення про захист майнових прав та законних інтересів потерпілих від злочину з допомогою кримінально-процесуальних засобів, чим була започаткована відома в Україні наукова школа. В рамках наукових досліджень цієї школи було опубліковано понад 100 наукових праць в т. ч. дві монографії,

Починаючи з 90-х років тематика наукової діяльності проф. Нора В.Т. розширюється за рахунок проблем, пов’язаних з формуванням України як правової держави та судово-правовою реформою.

Загальна кількість публікацій – 131. Одноосібних монографій – 2 (Нор В.Т. Имущественная ответственность за неправильные действия должностных лиц. – Львов, Изд-во "Вища школа", 1974. – 216 с.; Нор В.Т. Защита имущественных прав в уголовном судопроизводстве. – К.: Глав. изд-во "Вища школа", 1989. – 286 с.); колективних – 6.

Вченим одноособово опубліковано 4 навчальних посібники ("Проблеми теорії і практики судових доказів. – Львів: вид-во ЛДУ, 1978. – 170 с.; "Возмещение причиненного преступлением имущественного ущерба в уголовном процессе". – Київ: УМО, 1988. – 95 с.; Практикум з кримінального процесу: Львів, 1994. – 228 с. та ін. Ним у співпраці з Михеєнком М.М. та Шибіком В.П. підготовлено і видано перший український підручник для юридичних вищих навчальних закладів з кримінально-процесуального права ("Михеєнко М.М., Нор В.Т., Шибіко В.П. Кримінальний процес України. – К.: Вид-во "Либідь". – 1992. – 431 с.; Вид-ня 2-е 1999 р., 536 с.). Вчений має наукові публікації за кордоном (США, Польща, Румунія, Угорщина), веде велику науково-громадську та громадсько-державницьку діяльність. Він є членом редколегій таких всеукраїнських періодичних видань як: "Право України", "Адвокат", "Вісник прокуратури України". З 1998 р. є членом Вищої ради юстиції України, членом науково-консультативних рад Верховного Суду України, Міністерства юстиції України, членом фахової Ради з правознавства та експертної Ради ДАКу МОН України. Бере активну участь в робочих органах по проведенню в Україні судово-правової реформи та кримінально-процесуального законодавства.

Підготовлено і захищено 6 кандидатських дисертацій та ведеться підготовка ще 3-х.

Концепція розвитку НАН України на 2014-2023 роки
Мапа сайту
Розширена мапа сайту
Новини та події
Світлої пам'яті відомого вченого та організатора науки, Героя України Володимира Павловича ШЕВЧЕНКА
Світлої пам'яті видатного вченого, громадського та політичного діяча Ігоря Рафаїловича ЮХНОВСЬКОГО
У Західному науковому центрі втретє відбувся Всеукраїнський науковий круглий стіл на тему «Життєстійкість особистості, економіки та культури суспільства в умовах війни»
Погода

волог.:

тиск:

вітер:

волог.:

тиск:

вітер:

волог.:

тиск:

вітер:

волог.:

тиск:

вітер:

волог.:

тиск:

вітер:

Календар
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Західний науковий центр
Національної академії наук України та
Міністерства освіти і науки України
79007, м. Львів, вул. Матейка 4
e-mail: zncnan@mail.lviv.ua, znc@ukrpost.ua
Тел./факс: (032) 297-07-74