Західний науковий центр НАН України і МОН України

МОЧЕРНИЙ
Степан Васильович

Доктор економічних наук, професор кафедри менеджменту Тернопільської академії народного господарства.

Службова адреса: 46004, м. Тернопіль, вул. Львівська, 11.

Народився 1 січня 1943 року в с. Заріччя Надвірнянського району Івано-Франківської області в сім’ї робітника. Закінчив економічний факультет Київського державного університету (нині Національного) в 1970 році та отримав диплом з відзнакою за спеціальністю "Викладач політекономії. Економіст". Був стипендіатом ім. К. Маркса.

У цьому ж році поступив в аспірантуру КДУ і в 1973 році захистив кандидатську дисертацію на тему "Сутність та еволюція капіталістичної власності".

В 1980 році захистив докторську дисертацію в Ленінградському (нині Санкт-Петербурзькому) університеті на тему "Сучасний державно-монополістичний капіталізм. Питання теорії та методології дослідження".

В 1959 році закінчив середню школу і став працювати на Делятинському лісокомбінаті столяром-верстатником. У серпні 1961 р. поступив на навчання в Дрогобицький електромеханічний технікум, звідки в 1962 р. був призваний на службу в ряди Радянської армії.

Після демобілізації з армії в 1965 р. поступив на І курс економічного факультету Київського державного університету і закінчив його в 1970 р.

Після захисту кандидатської дисертації в 1973 р. став працювати асистентом кафедри політичної економії обліково-економічних факультетів Київського інституту народного господарства (нині Київський Національний економічний університет); через рік став працювати на посаді старшого викладача, з 1978 – на посаді доцента цієї ж кафедри, а з 1981 – на посаді професора. В 1986 році перейшов працювати в Київський державний університет ім. Т. Шевченка на кафедру природничих факультетів на посаді професора. У 1988 році був обраний на посаду завідувача кафедри політичної економії Львівського державного університету ім. І. Франка і працював на цій посаді 10 років. У 1998 р. перейшов працювати в Тернопільську академію народного господарства на посаду професора кафедри менеджменту, де працює до сьогоднішнього дня.

Основними напрямами наукових досліджень є: питання методології економічного, в тому числі політ економічного дослідження; еволюція основних типів і форм власності; сучасний державно-корпоративний (в тому числі монополістичний) капіталізм; сутність економічного, в тому числі народного та національного суверенітету України та шляхів його досягнення; найважливіші типи та групи економічних законів, що діють у межах однієї та декількох економічних систем; державне регулювання економіки, його форми та методи; процеси інтернаціоналізації національних економічних систем, в т. ч. продуктивних сил, техніко-економічних та організаційно-економічних відносин, відносин економічної власності і господарського механізму; основний економічний закон, основна економічна суперечність та основне виробниче відношення в різних суспільно-економічних формаціях; становлення та розвиток народної економіки у розвинутих країнах світу; теорії та концепції економічної системи капіталізму на різних етапах її розвитку.

Під час роботи у Львівському державному університеті здійснював керівництво і розробляв тему "Економічний суверенітет України та шляхи його досягнення".

Опубліковано понад 2000 наукових робіт, 56 монографій, підручників і посібників з економічної теорії, політичної економії, основ підприємницької діяльності та ін., в тому числі індивідуальні монографії:

1.  Сущность и эволюция капиталистической собственности. – М.: Мысль. – 1978. – 10,4 др. арк.

2.  Современный государственно-монополитический капитализм (вопросы методологии). – Київ: Вища школа, 1978. – 10,4 др. арк.

3.  Критика антимарксистских теорий государственной собственности. – К.: Политиздат Украины, 1979, 9,0 др. арк.

4.  Концепции государственно-монополистического капитализма. – М.: Мысль, 1982. – 10,6 др. арк.

5.  Основное противоречие капитализма в экономической системе империализма. – К.: Вища школа, 1984, 10,1 др. арк.

6.  Закон огосударствления капиталистической экономики. – К.: Вища школа, 1988, 13,7 др. арк.

7.  Современный государственно-монополистический капитализм. – Братислава, 1981. – 10,3 др. арк.

8.  Противоречия современного капиталистического производства. – Братислава, 1988. – 18,7 др. арк.

9. Економічний суверенітет України та шляхи його досягнення. – К.: Віпол, 1994. – 13,2 др. арк.

10. Методологія економічного дослідження. – Львів: Світ, 2001. – 21,84 др. арк.

Мочерний С.В. – відповідальний редактор і автор більше 1000 статей першої в Україні трьохтомної Економічної енциклопедії.

Підготував 43 кандидатів та 3 докторів наук.

Концепція розвитку НАН України на 2014-2023 роки
Мапа сайту
Розширена мапа сайту
Новини та події
Світлої пам'яті відомого вченого та організатора науки Юрія Миколайовича ЧЕРНОБАЯ
Запрошуємо на семінар Quantum Randomness, Determinism, and the Foundations of Science
Погода

волог.:

тиск:

вітер:

волог.:

тиск:

вітер:

волог.:

тиск:

вітер:

волог.:

тиск:

вітер:

волог.:

тиск:

вітер:

Календар
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Західний науковий центр
Національної академії наук України та
Міністерства освіти і науки України
79007, м. Львів, вул. Матейка 4
e-mail: zncnan@mail.lviv.ua, znc@ukrpost.ua
Тел./факс: (032) 297-07-74