На референдумі 1 грудня 1991 року український народ зробив свій вибір, визначивши курс на розбудову незалежної і суверенної держави. Цей вибір є цивілізаційним, він офіційно зафіксував волю народу і відкрив цілком нові європейські перспективи.
Через непідписання Угоди України про асоціацію з Європейським Союзом, яке мало відбутися 29 листопада 2013 року у Вільнюсі, науковці західного регіону України висловлюють глибоку стурбованість та не приховують розчарування.
Уряд України вчинив неконституційно, перевищивши надані йому повноваження і зупинивши своєю постановою від 21 листопада 2013 року всі дії щодо підписання Угоди. Цим він порушив Закон України про засади внутрішньої та зовнішньої політики від 2 липня 2013 року.
Президент України, як найвища посадова особа в державі, яка визначає основні напрямки зовнішньої політики, у Вільнюсі мав усі повноваження здійснити акт підписання Угоди, проте не зробив цього і поставив країну на межу політичного протистояння.
Студентська молодь, яка найбільше може скористатись позитивними результатами європейського вибору України, першою активно висловила свій спротив і чітко продемонструвала прагнення до принципів демократії, стандартів Європи і необхідності системних змін у державі, в якій вона живе.
Ми засуджуємо застосування представниками міліції – бійцями загонів спеціального призначення «Беркут» – непропорційної сили та жорстоке побиття 30 листопада та 1 грудня 2013 року молоді, студентів, журналістів, демонстрантів, у тому числі жінок і літніх людей, які вийшли на мирний протест у Києві та інших містах України з виявом своєї громадянської позиції. Закликаємо всіх учасників протестних акцій не вдаватися до використання у політичному протистоянні до провокативних дій, насильства, сепаратистських антиконституційних закликів, поважати права та свободи всіх громадян України незалежно від політичних переконань.
У ситуації, що склалася, вимагаємо:
- Відставки прем'єр-міністра України Миколи Азарова, на котрому персонально лежить уся відповідальність за фактичне блокування і зрив процесу підписання угоди про асоціацію України з Європейським Союзом.
- Відставки міністра внутрішніх справ України Віталія Захарченка, який не зміг забезпечити конституційне право громадян України на мирне волевиявлення і допустив кровопролиття.
Переконані, що воля народу України, чітко висловлена 1 грудня 1991 року, залишається незмінною. Український народ заслужив своє право на європейські стандарти життя, і жодна з партій чи груп політиканів або ж олігархів не може зазіхати на його волю.
3 грудня 2013 року.
Лист підписали:
- Голова ЗНЦ академік НАН України - З.Т. Назарчук;
- директор ІФКС НАН України академік НАН України - І.М. Мриглод;
- директор ФМІ НАН України академік НАН України - В.В. Панасюк;
- академік НАН України - М.А. Голубець;
- академік НАМН України, чл.-кор. НАН України - Д.Д. Зербіно;
- директор ІППММ НАН України чл.-кор. НАН України - Р.М. Кушнір;
- директор ІГГГК НАН України чл.-кор. НАН України - М.І. Павлюк;
- чл.-кор. НАН України - І.В. Стасюк;
- чл.-кор. НАН України - В.І. Похмурський;
- чл.-кор. НАН України - В.М.Федірко;
- чл.-кор. НАН України - І.М. Дмитрах;
- чл.-кор. НАН України - О.Є. Андрейків;
- чл.-кор. НАН України - Б.Й. Пташник;
- чл.-кор. НАН України - Г.С. Кіт;
- чл.-кор. НАН України - М.М. Ільницький;
- чл.-кор. НАН України - Р.Є. Гладишевський;
- директор Центру математичного моделювання - Я.Д. П’янило;
- директор Інституту українознавства - М.Р. Литвин;
- директор ІЕК НАН України - М.П. Козловський;
- директор ЗНЦ НАН України і МОН України - О.Д. Зинюк;
- директор ЛЦ ІКД НАН та ДКА України - А.А. Лукенюк;
- керівник Відділення ФХГК НАН України - Г.Г. Мідяна;
- директор ІФО МОН України - Р.О. Влох;
- директор Інституту Івана Франка НАН України - Є.К. Нахлік;
- керівник ЛВ Ін-ту укр. археогр. та джерелозн. НАНУ - М.М. Капраль;
- професор, д.ю.н. - Л.І. Сопільник;
- професор, д.т.н. - Й.С. Мисак;
- учений секретар ЗНЦ НАН і МОН України - В.В. Корній;
- канд. фіз.-мат. наук - Р.Р.Романюк;
- канд. філол. наук - Б.В. Залізняк
- професор, д.т.н. - Р.А. Воробель